Zpátky domů

Proč jít učit?

Pohráváte si s myšlenkou jít učit? Ukážeme vám, proč jde o skvělý nápad!

Proč jít učit?

Jde o smysluplné povolání, díky němuž můžete změnit k lepšímu život celé společnosti – za deset let učení ovlivníte několik stovek dětí.

České školství vás potřebuje. Nyní chybí více než 6000 učitelů a situace se nezlepšuje – brzy to bude dvojnásobek.

Získáte stabilní úvazek v povolání, které se u nás pravidelně umisťuje mezi prvními pěti nejprestižnějšími profesemi.

Příběhy učitelů

Ve školství působí velké množství lidí, kteří si původně učitelství nevybrali jako svou profesi – nešli po střední škole na pedagogickou fakultu. Jde o nadšené profíky z praxe, lidi na rodičovské dovolené, studenty nejrůznějších oborů…. Jak takové příběhy vypadají, vypráví absolventi našeho oblíbeného programu Učitel naživo.

Prohlédnout si můžete, jak se za katedru dostala 🐛 bioložka, 💾 informatik nebo 👶 inženýrka po mateřské.

Získáte stabilní úvazek v povolání, které se u nás pravidelně umisťuje mezi prvními pěti nejprestižnějšími profesemi.

Platy učitelů

Plat pro spoustu lidí rozhoduje o tom, jestli se vydají na dráhu učitele. Jejich výše je zároveň opředena řadou mýtů. Jak to s nimi doopravdy je?

Nástupní plat učitele bez praxe je 32 170 korun hrubého. Platí, ať učíte na Královských Vinohradech nebo v Polici nad Metují.

Průměrný hrubý plat byl loni na školách 44 202 korun. Pozor, patří sem nejen platy učitelů, ale i ředitelů a dalších pracovníků, kteří mohou být i ve vyšších tabulkových stupních.

Trend je ale pozitivní! Rozpočet na učitelské platy loni vzrostl o deset procent. Malé srovnání, aby byl růst ještě zřejmější: za posledních pět let se zvedl průměrný hrubý plat učitele o více než 16 000 korun.

Plat asistentů pedagoga je určený platovými třídami. Pohybuje se od 15 230 korun v té nejnižší po 35 420 korun. Plat většiny asistentů se pohybuje mezi těmito dvěma póly. (Ale pozor, většina asistentů je zaměstnána jen na částečný úvazek.)

Zdroje: UP, ČTK, asistentpedagoga.cz

Co můžete dělat ve škole?

  • učitele
  • pedagoga v zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků
  • vychovatele
  • speciálního pedagoga
  • psychologa
  • pedagoga volného času
  • asistenta pedagoga
  • trenéra
  • metodika prevence v pedagogicko-psychologické poradně
  • vedoucího pedagogického pracovníka

Kdo může tyto profese vykonávat?

Musíte být plně způsobilí k právním úkonům, prokázat znalost českého nebo jiného jazyka, ve kterém je vedeno vyučování, být bezúhonní, zdravotně způsobilí a mít odbornou kvalifikaci pro konkrétní přímou pedagogickou činnost. Pro přehledné shrnutí, jak je to s pedagogickou kvalifikací podle zákona o ped. pracovnících, navštivte náš rozcestník.

Co učitelství vlastně obnáší?

Pro přehled o každodenních tématech učitelů z praxe mrkněte na facebookovou skupinu naší spřátelené Učitelské platformy Učitelé+! (Skupina je uzavřená, ale obsah je viditelný pro všechny.)