Zpátky domů

O Začni učit!

Co děláme?

Projekt Začni učit! reaguje na problémy, se kterými se aktuálně potýká české školství – už teď v něm chybí přes 6000 pedagogů a v blízké budoucnosti by to měl být téměř dvojnásobek. Třetina začínajících učitelů navíc zvažuje, že v této profesi skončí.

V boji proti těmto pochmurným statistikám pomáhá od loňského roku platforma Začni učit!, za níž stojí organizace Výluka.

  • Zájemcům o učitelství ukazujeme, v čem přesně tato profese spočívá. Umožňujeme jim navíc vyzkoušet si učení nanečisto v programu Zkus učit!.
  • Rozhodnutým zájemcům o učitelství pomáháme s doplněním pedagogické kvalifikace. Připravili jsme pro ně přehledné a srozumitelné shrnutí toho, co potřebují, aby mohli stanout za katedrou.
  • Pro začínající učitele máme připravený program Zauč se! – ten obsahuje celoroční program, který nabízí podporu a rozvíjení se v prostředí skupiny dalších nováčků ve školství. Zároveň pořádáme i sérii workshopů a skupinové supervize. Pro začínající učitele máme připravenou i sekci s tipy, jak zvládnout start v této profesi.
  • Odborníkům, kteří chtějí přinést praxi do školy, nabízíme projekt Den pro školu.

Webová platforma vznikla v roce 2020 a v roce 2021 jsme vydali novou, rozšířenou verzi webu, která vznikala ve spolupráci s dobrovolníky sdruženými v organizaci Česko.Digital.

Kde nás najdete?

Kampus Hybernská / Studentská Hybernská
Hybernská 4, 110 00 Praha 1

Našim korespondenčním sídlem je:
Výluka, z.s.
Ovocný trh 560/5 110, Praha 1
IČ: 05219833

S dotazy se ozývejte na info@zacniucit.cz nebo konkrétním lidem z týmu.

Naše sociální sítě

O Výluce

Výluka logo

Co děláme?

Ve Výluce věříme, že jen spokojení a motivovaní učitelé mohou mít spokojené a motivované žáky. Proto podporujeme začínající i zkušené učitele – a zároveň pomáháme do školství nadšeným lidem z praxe.

Tuto vizi naplňujeme aktivitami a programy na portálu Začni učit!

Jak Výluka vznikla?

V roce 2016 řešily naše zakladatelky Jana a Sandra poměrně obvyklé dilema. Lákalo je učení, přitom ani jedna z nich nestudovala „peďák“. Chtěly si proto učitelskou zkušenost vyzkoušet – v Česku ale taková možnost neexistovala. V takovou chvíli se nabízelo jediné řešení. Projekt, který umožní učení nanečisto, vytvořit vlastními silami.

londyn

Tak vzniká Výluka, díky níž si učení vyzkoušelo v prvních letech několik desítek lidí. Záhy ale bylo jasné, že bariér na cestě k učitelství je mnohem víc. Záběr Výluky se proto postupně rozšiřoval a z původně komorního spolku se stala nezisková organizace s profesionálním týmem.

Důležitým milníkem bylo pro Výluku spuštění portálu zacniucit.cz. Ten vznikl v roce 2020 s pomocí dobrovolníků a o rok později byla ve spolupráci s Česko.Digital spuštěna jeho nová, rozšířená verze. Při této příležitosti jsme se rozhodli pro přehlednost přesunout velkou část našich našich programů pro zájemce o učitelství i učitele právě na platformu Začni učit!

tym vyluky

Poděkování

Na závěr chceme poděkovat všem, kteří se na vývoji webu Začni učit! podíleli!

Tým Výluky

Sandra Ort Feyglová, Jana Fryzelková, Ondřej Sliš, Vojtěch Hojný, Hana Kuzníková, Marek Tejc, Ondřej Trhoň, Jan Pleva, Iveta Jelenová, Dagmar Ašková, Radka Planková, Kateřina Nejedlá, Aneta Martínková, Matěj Melecha, Tomáš Titěra, Klára Jechová, Dominik Vachuda, Veronika Matějčková, Pavel Holomek, Štěpán Landa, Ellen Pražáková, Mahulena Kopecká a Michal Kliment

Tým dobrovolníků a Česko.Digital

Koordinátoři a mentoři

Michal Voráč, Romana Pokorná, Jakub Štogr

Marketing a obsah

Tomáš Děkan, Eva Zehnálková, Iva Janečková, Žaneta Svobodová, Terézia Palaščáková, Dana Beneda, Lucie Šimečková, Kateřina Kociánová, Michal Dúbravský, Barbora Truksová

Vývoj

Jakub Bareš, David Šimek, Václav Stejskal, Pavel Chocholouš, Jana Zmijková, Jan Koprajda, Marcel Jager, Marcela Jaklová, Jakub Stibůrek, Michael Sterzinger, Mia Bajic, Michal Valoušek, Karel Geyer, Jiří Petera, Zuzana Bořutová, Filip Jirsák, Jakub Kepák, Melánia Bachan Firkaľová

UX, design, grafika, výzkum

Ján Dugovič, Míša Horňáková, Adele Manas, Linh Nguyen, Lukáš Vaněk, Honza Páv, Pavla Kafková, Tereza Vítková, Petr Ševcovic, Kateřina Bažantová, Adriana Drozdová